Mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler!

Mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler!

Evet… Hemen hemen herkes mobilya alırken biraz şüpheci davranır. Aslında bizi bu şüpheye iten şeyin ne istediğimizi bilmememiz olması. Liness Mobilya Blog’ta bu yazımızda sizlere Mobilya alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor onlardan bahsedeceğiz.

Yeni bir ürün almanın heyecanıyla mağazaları gezerek tasarımını ve renklerini çok beğendiğiniz mobilyaları alıyorsunuz. Ancak büyük bir yanılgıya düştüğünüzü sonradan anlıyorsunuz. Malzemesini ve sağlamlığını kontrol etmediğiniz ürünler 1 – 2 ay sonra deforme olabiliyor ve bu durum maddi açıdan sizi zarara sokuyor. Bu ve bunun gibi durumlarla karşılaşmamak için mobilya alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Ne de olsa mobilyalarınız sizinle birlikte uzun yıllar yaşıyor. Şimdi dikkat etmeniz gerekenlere gelecek olursak;

Mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler!

a) Soru: Bu masif mi?

Masif kelimesi mobilyada ağaç bölümler için kullanılır. İnsanlar bunun kalite ile eşdeğer olduğuna inanır. Aslında masif ağacın kullanılma sebebi sağlamlığıdır ve taşıyıcı bölümlerde kullanılır. Mobilyanın kalan kısımlarında masif ağaç kullanma zorunluluğu olmadığı gibi MDF kullanılması hem maliyet avantajı sağlar hem de aynı işlevi görür. Her yerde masif kullanmanın bir sakıncası da ağacın çalışması diye tabir edilen unsurdur. Malesef ülkemizde iyi fırınlanmayan ağaçlardan mobilya yapılır ve bir süre sonra yamulmalar görülür. Genelde el yapımı mobilyalar masiftir. Bu soru satıcıya sizin kulaktan dolma bilgilere sahip olduğunuzu gösterir unutmayın!!!

b) Sunta ve MDF farkı?

Her ikisi de talaşın preslenmesi ile oluşmuş tabakalardır. Sunta ucuz ve nispeten dayanıksız bir malzemedir. İnce yapılıdır ve sık bir malzeme değildir. Genelde dolap arkalığı ve benzeri yerlerde kullanılır. Sunta mobilyada iyi bir çözüm değildir. Bir süre sonra açma yapması kaçınılmazdır.(Üzeri kullanılan yüzeylerde) MDF ise daha iyi preslenmiş, daha kalın ve suntaya oranla daha sağlam bir malzemedir. Masa tablaları, dolap kapakları ve benzer yerlerde kullanılır. Muhtelif kalınlıkları mevcuttur.

c) Suntalam ve MDF Lam nedir?

Suntanın ve MDF nin üzerine laminasyon işlemi sonucu kaplama görüntüsü verme işlemi sonucu oluşturulur. Laminasyon uygulaması malzemelerin dayanıklılığını da artırır. Ayrıca son dönemde hemen her kaplamanın dokusunu oluşturabiliyorlar. Görsel açıdan da başarılı. Eğer kaplama kullanılması ekonomik anlamda mümkün değilse düşünülebilir. Seri üretim yapan bir çok kurum bu sistemi kullanıyor. Yalnız son dönemde Melamin malzemeye dönüş var.

d) Kaplama nedir?

Ağaç gövdesinden ince kesitler alınır. Her ağacın kendine özgü bir dokusu vardır. İşlemler sonucu şerit veya tabaka haline getirilir. Üç çeşit olarak mevcuttur. Doğal Kaplama, Yapay Kaplama ve Yapay Dokulu Doğal Kaplama. Doğal kaplama ağacın dokusunun değiştirilmeden kaplamaya dönüştürülmesidir. Doğada çok bulunan ve pahalı olmayan tüm ağacların doğal kaplaması kullanılır. Yapay Kaplama adı üstünde ağaç değildir. Yapay Dokulu Doğal Kaplama ise yine ağaç kaplamadır ama üzerindeki doku işlemler sonucu değiştirilir. Ender bulunan veya çok pahalı olan ağaç dokuları için kullanılır. Ayrıca doğal kaplamada her serinin farklı olma riski vardır. Yapay dokuda süreklilik sağlanabilir.

e) Kaplamada dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

En çok kullanıldığı sanılan kaplama Wenge’dir. Mesamatlı ( ince çizgi delikleri olan ), doğal rengi kahverengi üst kalite ve pahalı bir kaplamadır. Bir çok imalatcı ucuz bir kaplama kullanıp üzerine wenge rengi cila atmaktadır. Buna dikkat…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir