Genç Odası Nasıl Oluşturulmalı?

GENÇ ODASI NASIL OLUŞTURULMALI?

Küçükken hepimiz bir genç odasına sahip olmayı hayal etmişizdir. Belki eskiden çeşitler bu kadar fazla değildi ama her çocuk biraz daha büyüyüp hayalindeki o odaya sahip olmak isterdi. Şu anda gençlerin bu hayallerine kavuşması biraz daha olası görünüyor çünkü artık her zevke ve bütçeye göre genç odası çeşitleri bulmak mümkün. Peki bu kadar çeşit arasında nasıl karar vermeli? Kararı tamamen gençlere bırakmalı mı? Belli bir yaşa kadar odaların temizliği ve düzeninden ebeveynlerin sorumlu olduğunu düşünürsek genç odası seçiminde ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte onları yönlendirerek seçimler yapmaları en doğrusu olacaktır.

Genç odasını oluşturmadan önce bir tarza veya temaya göre hareket etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Bu noktada ebeveynler kesinlikle orada zaman geçirecek olan çocuklarıyla konuşup onların fikirlerini dinlemeli ve odanın rahatlığı ve kullanımı açısından onları yönlendirmelidir. Böylece tartışarak ve fikir paylaşımı yaparak hem en güzel hem de en kullanışlı genç odası oluşturulabilir.

Öncelikle duvar renginden başlamak ve sonrasından odanın diğer ihtiyaçlarına karar vermek gerekir. Duvar boyası veya duvar kağıdını seçerken kokusuyla sağlığı etkileyecek kimyasallardan kaçınılmalı ve sağlıklı seçimler yapılmalıdır. Renk konusu halledildikten sonra mobilya seçimi gelir. Bu noktada hazır genç odası takımları olmakla birlikte kendi zevkinize göre parçaları da birleştirebilirsiniz. Mobilya seçimi konusunda önemli noktalardan biri mekânı elverişli kullanmaktır. Çok küçük bir odaya büyük ve hantal mobilyalar koymak hem alanı daraltır hem de temizliği zorlaştırır. Ayrıca hareketi kolay mobilyalar seçmek zaman içinde odadaki yerleşim düzenini yenilemenize de olanak sağlar. Genç odası için mobilya seçerken gençlerin odalarını düzenli tutmalarını sağlayacak seçimler yapılmalıdır. Odadaki bütün eşyaları alacak genişlikte dolap ve çekmeceler odanın düzenli tutulmasını kolaylaştırır.

Birçok genç evdeyken çoğu zamanını kendi odasında geçirir. Ders çalışırken, dinlenirken, kitap okurken veya arkadaşını ağırlarken hep bu genç odasındadır. Dolayısıyla hem kendi zevkini barındıran hem de kullanışlı bir odada olmak onlara iyi gelecektir ve kendilerini daha iyi hissedeceklerdir. Bu durumu göz önünde bulundurarak ebeveynlerin bütçelerine göre bir genç odası tasarlamaları gençlerin her konuda motivasyonuna katkı sağlayacaktır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir